Pracujemy teraz, z jednym z moich klientów [2-083], nad określeniem nowego horyzontu jego celów zawodowych. Z tych powodów przechodzimy kolejno przez używanie przeze mnie narzędzia do mapowania ludzkich możliwości w biznesie. Jednym z nich jest zestaw 34 cennych biznesowo talentów wg. Gallupa.
Po opracowaniu profilu dla Prezesa [2-083] było już oczywiste, że ma on obecnie potencjał znacznie powyżej średniej grupy kluczowych ludzi biznesu. Praktycznie wszystkie kluczowe, dla biznesu, talenty osoba [2-083] ma znacznie powyżej średniej.
Chcieliśmy także ustalić jak duży potencjał do dalszego rozwoju ma ta osoba. To, które talenty najbardziej warto rozwijać mojemu klientowi jest jeszcze do ustalenia. Z talentami jest podobnie jak z inwestowaniem. Należy obstawiać te pola, gdzie wzrost jest możliwy i najbardziej się opłaca.
Ten temat będzie przedmiotem naszej najbliższej narady. Klient może rozwinąć swoje biznesowe talenty jeszcze o jakieś 20-25%. Kiedy to zrobi, znajdzie się w grupie 20% osób o najbardziej rozwiniętych biznesowych talentach. To daje mu bardzo uprzywilejowane i opłacalne miejsce.
Po zrobieniu tej pracy wpadłem na pomysł by odnieść wyniki klienta do biznesowych talentów osoby [1-115], która znacznie wyprzedza mojego klienta [2-083] swoimi osiągnięciami. I to zarówno wielkością tych osiągnięć jak i ich trwałością. Byłem po prostu ciekawy jaki jest rozkład talentów u osoby, która ma zdecydowanie większe osiągnięcia w biznesie. Robiłem charakterystyki tej osoby jakieś 3 lata temu. Jednak nie analizowałem wtedy jej biznesowych talentów. Nie było po prostu takiej potrzeby.
Już pobieżna analiza tych dwóch charakterystyk wskazuje na to, że mamy tu dwie różne sytuacje.
Osoba [2-083] rozwinęła swoje talenty praktycznie równomiernie. Tak więc dysponuje bardzo wszechstronnie rozwiniętym biznesowym zestawem talentów. Obecnie jest przy górnej granicy czwartej 20% grupy kluczowych ludzi biznesu. Oznacza to, że jakieś 75% tych ludzi ma gorszy zestaw biznesowych talentów niż on. Ale także 25% pozostałych ma większy.
Mój klient [2-083] może się jeszcze dalej rozwijać. Jego potencjał biznesowych tentów może być rozwinięty dotąd, aż pozostawi on za sobą 90% osób zajmujących się biznesem w sposób sprawczy i kierowniczy. Po tym, jak tylko ustalimy dla niego strategię dalszego biznesowego rozwoju zabierzemy się do roboty.
A teraz zajmijmy się trochę dokładniej biznesmenem [1-115]. Jak wyraźnie widać jego obecny pozom talentów (zaznaczony ciemno-zielonym kolorem) jest podobnej wielkości co [2-083], gdybyśmy pokusili o wyciąganie średniej statystycznej. Jednak ma on wyniki biznesowe o jakieś 2-3 klasy wyższe. Tak więc warto się pochylić nad tym przypadkiem.
- osoba [1-115] ma „wyspecjalizowany” profil talentów podczas gdy [2-083] ma zestaw „wszechstronny”,
- osoba [1-115] ma zdecydowanie wyższy poziom potencjału, który mogła by osiągnąć (zaznaczony jasno-zielonym kolorem) niż może to zrobić osoba [2-058],
- osoba [1-115] ma bardzo silnie rozwinięte kluczowe dla niej talenty – poziom 100%. Tak wysoki potencjał mają tylko nieliczni na rynku biznesmeni.
- osoba [1-115] w większości biznesowych talentów ma rezerwy pozwalające jej osiągnąć poziom geniuszu (ponad 100%), pytanie tylko czy będzie umiała to samodzielnie zrobić skoro do tej pory tego nie osiągnęła samodzielnie?
Po tej analizie widać, że mamy do czynienia z dwoma różnymi stylami sięgania bo biznesowe osiągnięcia. Jednak powyższe ustalenia nie pozwalają jeszcze zrozumieć dlaczego [1-115] ma dużo większe biznesowe wyniki.
Stało się tak dlatego, że:
- Czas działania obu osób w biznesie ma się do siebie jak [2-083] 35% – 65% [1-115],
- Ambicje biznesowe obu tych osób mają się do siebie jak [2-083] 40% – 60% [1-115]
- Siła sprawcza obu tych osób mają się do siebie jak [2-083] 35% – 65% [1-115]
- Kompetencje biznesowe obu tych osób mają się do siebie jak [2-083] 35% – 65% [1-115]
Teraz już wiadomo skąd są różnice w osiągnięciach biznesowych. Analiza talentów biznesowych pozwala zrozumieć jaki dane osoby mają:
- a = aktualny
- m = możliwy do osiągnięcia
potencjał biznesowych talentów, które w badaniach Gallupa uznano za najcenniejsze. Jest to o tyle istotne, że nie można w swojej działalności wyjść poza maksymalny poziom talentów. Wyznaczają one nasz maksymalny poziom możliwości. Jednak oprócz talentów mamy jeszcze inne kluczowe czynniki sprawcze. Są to:
- ambicje
- siła sprawcza
- kompetencje biznesowe, które rosną na bazie talentów
- czas działania i pracowitość biznesmena.
Wykonujemy analizy biznesowych talentów a także inne analizy kluczowych parametrów:
więcej na www.TMTgroup.pl dział Diagnozy i Rozpoznania
|
Wpisany 19 lipca 2014