Ile kosztuje spadek biznesowej formy kadry kierowniczej na górze organizacji
Przypadek [002]:
Organizacja [002] bardzo sprawnie rosła w siłę. W pewnym momencie napotkała na swojej drodze doskonałą okazję, z której w pełni skorzystała. Wymagało to od niej bardzo dużego i wieloletniego wysiłku. Ten wysiłek przeniósł ją na zupełnie nowy poziom biznesowych możliwości, pozycji rynkowej i osiąganych zysków.
Jednak ten bardzo duży i wieloletni wysiłek wyczerpał siły kadry kierowniczej. Pojawiły się zjawiska zmęczenia i wypalenia zawodowego. Zaś zmiana poziomu, na którym organizacja [002] robiła teraz biznes na dużo wyższy spowodował, że dotychczasowe kompetencje stały się niewystarczające. Wskutek tego niektóre osoby odpadły z firmy a inne zmniejszyły swoją dynamikę i jakość działania. Działały bardziej pod presją rynku (reaktywnie) niż aktywnie wyprzedzając możliwe do rozpoznania zjawiska. Warto zauważyć, że firma mimo bardzo dużego wysiłku i posiadanych możliwości nie zadbała o to, aby na bieżąco regenerować i rozwijać biznesową wartość tych osób, które mają największy wpływ na poziom sukcesu firmy. Ceną za te zaniechania była strata 15% rynku i kilku milionów zysku rocznie.
Osiągnięta bardzo silna pozycja organizacji [002] przeszkadzała:
- rozproszonej i dużo słabszej konkurencji
- kluczowym klientom.
Dla obydwu tych grup organizacja [002] zrobiła się niewygodnie silna. Obie te grupy stały się naturalnymi sprzymierzeńcami w dążeniu do osłabienia [002].
Konkurencja mając świadomość ponoszonych strat zaczęła się konsolidować a kluczowi klienci jej w tym pomagali licząc na docelową większą konkurencję wśród dostawców po osłabieniu dominującej firmy [002].
Organizacja [002], mimo że była świadoma tych zjawisk nie wykonała możliwego kontrnatarcia gdyż była zbyt zmęczona poprzednimi (zwycięskimi dla niej) bojami o rynek i zyski. Dopuściła do tego, że sytuacja na rynku zdecydowanie się dla niej pogorszyła. Dopiero poważne straty, jakie zaczęła ponosić i bolesna świadomość nieuchronności dalszych strat spowodowały bardziej zdecydowane działania.
W ramach tych działań firma wykonaliśmy:
- diagnozę sytuacji firmy [002]
- diagnozę potencjału ludzkiego i organizacyjnego
- analizę możliwych kierunków wyjścia z kryzysu
- rozpoznanie kierunków dalszego rozwoju firmy i ich opłacalności
oraz rozpoczęliśmy prace zmierzające do szybkiej regeneracji i odpowiednio skutecznego rozwoju potencjału kadry kierowniczej firmy.
Poniżej zamieszczamy fragmenty analiz oraz część wniosków.
Wpisany 14 lipca 2013