W profilu A-S-K bierzemy pod uwagę trzy fundamentalne parametry, od których zależy sukces w biznesie:
Aspiracje – czego menadżer naprawdę chce
Siła – jak duża jest jego siła sprawcza w relacji do aspiracji
Kompetencje – w jakim stopniu jego kompetencje są wystarczające do osiągnięcia celów, które sobie postawił.
Te trzy składowe sukcesu są jakościowo różnymi elementami składowymi. Rozwija się je zupełnie inaczej i inaczej też każdy z tych trzech elementów wpływa na nasz końcowy sukces.
W tym wpisie omówię zdiagnozowany ostatnio profil wybitnego menadżera.
Prezes [1-068] jest ciekawą postacią.
Aspiracje – ma bardzo wysokie aspiracje.
a120% – aktualnie ma aspiracje na poziomie 120%
o100% – optymalny poziom aspiracji
m190% – do takiego poziomu mogą dojść aspiracje tej osoby.
Wynik 120% to o 20% więcej niż jest potrzebne na jego stanowisku. Jest oczywiście dobrze, kiedy kadra kierownicza firmy chce dużo osiągnąć. To dynamizuje firmę i uruchamia silne procesy rozwoju. Jednak zbyt duże, ze względu na perspektywy stanowiska, aspiracje powodują, że dana osoba potrzebuje osiągnąć więcej niż dana organizacja da rady osiągnąć. I w tedy powstaje dylemat. Zredukować własne aspiracje i zostać w firmie, czy iść gdzie indziej. Trzeba też zauważyć, że osoba [1-068] nie rozwinęła swoich ambicji do końca. Jej ambicje mogą się rozwinąć do poziomu 190%, czyli będą prawie dwa razy większe niż jest to potrzebne na jej stanowisku. Taka sytuacja stwarza oczywiście problemy i zagrożenia ponieważ [1-068] zajmuje już najwyższe w tej organizacji stanowisko. Kiedy była na niższych stanowiskach jej duże aspiracje bardzo silnie dynamizowały jej karierę. Teraz, kiedy osoba [1-068] osiągnęła już najwyższe w tej organizacji stanowisko jej aspiracje stają się powodem frustracji. Nie mogą być już zaspokojone gdyż nie ma na to przestrzeni. Osoba [1-068] ma kilka możliwości:
- zrezygnować ze sporej części własnych aspiracji
- silnie rozbudowywać organizację, którą kieruje: rozwój własny, fuzje, przejęcia …
- zająć dodatkowo także inne stanowisko (niekoniecznie w biznesie) i dzięki temu realizować swoje ambicje na dwóch polach
- opuścić organizację [068] i realizować się w obszarze, który daje możliwości na miarę ambicji tej osoby
Każdy z tych wyborów silnie wpływa na dynamikę rozwoju [1-068] oraz na to, co się dzieje w organizacji, którą teraz kieruje.
W dalszych wpisach będę dalej omawiał opisywany tu przykład.
Wpisany 15 sierpnia 2013