W tym wpisie omawiam pozostałe 7 cech charakteru prezesa ze wskazaniami opłacalnych zmian. To oczywiste, że od cech charakteru zależy to, jak człowiek postępuje. Niektóre cechy niszczą osiągnięcia w biznesie (no. leniwy) inne zaś sprzyjają osiąganiu wysokich rezultatów. W swojej pracy posługuję się 300 cechami charakteru do określenia jaki charakter posiada dany biznesmen i jakie cechy warto modyfikować po to, aby miał on więcej tych rezultatów, na których mu szczególnie zależy.Następnie określamy jak należy to robić i bierzemy się do skutecznej zmiany. Tutaj omawiam bardzo skróconą charakterystykę charakteru.
Wygoda = z 80 na 70% – Prezes [1-068] jest obecnie zbyt wygodny. Wskazane jest aby zredukował swoją potrzebę wygody na rzecz szeregu kluczowych i niewygodnych jednocześnie działań.
Wrażliwość = z 70 na 40% – Prezes [1-068] jest zbyt wrażliwy. W ciągu dotychczasowej kariery nauczył sobie z tym radzić, jednak płaci za to zbyt dużą cenę. Wskazana jest redukcja wrażliwości o 30% czyli dużo.
Niezwyczajny = z 50 na 80% – Prezes [1-068] jest zbyt skromny. Jeśli chce szybko i sprawnie sięgnąć po cele, które sobie postawił, to powinien dużo silnie eksponować swoją wyjątkowość. Dobrze się też składa, że jest on rzeczywiście człowiekiem o wielu rzadkich cechach i umiejętnościach. Ma co eksponować i powinien się nauczyć robić to skutecznie i z wdziękiem.
Awanturniczy = z 20 na 30% – Prezes [1-068] powinien wyćwiczyć swobodę w precyzyjnym używaniu tej cechy. Są sytuacje, kiedy spokój i opanowanie dają dużo gorsze rezultaty. Czasami dobrze zastosowana awanturnicza akcja daje zaskakująco dobre rezultaty.
Ofiarny = z 60 na 90% – Cele, które prezes [1-068] postawił przed sobą są bardzo ambitne. Jeśli chce on je osiągnąć możliwie szybko i sprawnie to pewne ofiary będą konieczne. Konieczne jest by określić on co jest ważniejsze od czego i był gotowy na okresowe poświęcenia. Bez tego jego kariera będzie się wlekła.
Władczy = O.K. Cecha władczości jest u u prezesa [1-68] na odpowiednim poziomie. Nic dodać i nic ująć.
Poważny = jest prawie O.K. Tak małe korekty jak 5% mają niski priorytet kiedy inne cechy wymagają wyraźniejszej zmiany.
Wpisany 13 sierpnia 2013